MENÜ


Megoldás az MSZP Tagozatok megfelelőbb működtetésére


1. Az MSZP Alapszabály rendelkezései már eddig is megfelelő és nagyon szükséges szerepet szántak a tagozatoknak, de ezen rendelkezések nem lettek eléggé és megfelelően kihasználva, tartalommal megtöltve.

2. Az MSZP tagságnak a nem mindig eléggé erős (párt)politikai (baloldali és/vagy szociáldemokrata) hovatartozáson felüli másik szükségszerű összefogó, erősítő tényezője a szakmai, szakmapolitikai orientációjú kapcsolódás, mely szerepet a Tagozatok töltik, tölthetik be.

3. A párttagok második kötését betöltő tagozati szerepen túl a szakmai, szakmapolitikai orientációjú Tagozatok a nem párttag baloldali és/vagy szociáldemokrata érzelműek, a párton kívüliek, a szimpatizánsok, a támogatók, a belépni szándékozók legcélszerűbb színtere: szakmapolitikai és holdudvar szervezés. Ez a társadalom felé a nyitás, a bevonás, a taglétszám bővítés, a támogatószerzés egyik legjobb lehetősége, a társadalmi tájékoztatás és a tájékozódás fontos területe, ha hozzáértően bánunk vele!

4. Az egyik közelmúltbeli kongresszusunkat megelőzően működtetett kongresszusi alapszabály és szervezetfejlesztési bizottságok jól feldogozták a Tagozatok témáját is, kár, hogy ezen bizottságok munkáját nem hagyták tovább élni és folytatni. Nem célszerű egy ilyen nagy munkát veszni hagyni, az idő által megsemmisülni, annál is inkább, mert a 2006-ot biztosan nem tudjuk ugyanolyan eredményesen megugrani egy a működésünket akadályozó, hátrányosan befolyásoló, a tagság nagy része által igényelt, elavult Alapszabály változáscsomag nélkül! A Tagozatokkal kapcsolatos, módosítandó rész az alábbi volt, ami nagyon tanulságos és feltétlenül hasznosítandó, hiszen egy ország területi pártszervei által delegáltak dolgoztak rajta. Az MSZP Alapszabály módosítás 3. verziójából a Tagozati rész: 35. §.(a módosítási javaslatok dőlt és aláhúzott betűvel)


4.1. A tagozat olyan nyitott szerveződés, amely fórumot teremt a párttagok és nem párttagok elsősorban szakmai véleménynyilvánítására, amely részt vesz a párt szakpolitikájának kidolgozásában, fölkérésre vagy saját kezdeményezésre szakmapolitikai elemzéseket végez és javaslatokat dolgoz ki, szakmapolitikai kérdésekben nyilvános vitákat rendez. Megjeleníti tagjainak érdekeit és képviseli azt a párton belül. Elősegíti a párt kapcsolatait a tevékenységének megfelelő társadalmi szervezetekkel és mozgalmakkal.
4.2. A tagozat Szervezeti és Működési Szabályzattal rendelkezik és választott vezetősége van. A tagozat vezetője csak párttag lehet. A tagozat tagja lehet olyan pártonkívüli is, aki Magyarországon más politikai pártnak nem tagja.
4.3. A tagozat helyi, területi vagy országos jelleggel működhet; országos tagozatként való elismeréséről az országos választmány dönt.
4.4. A helyi vagy területi jelleggel működő tagozat elismeréséről, működési feltételeinek biztosításáról, a párttestületek tevékenységében való részvételéről a helyi szervezet, illetőleg a területi szövetség dönt.
4.5. A párt testületei és képviselőcsoportjai működési szintjüknek megfelelően kötelesek a tagozatokkal együttműködni, a tagozatokat a tevékenységi körükhöz tartozó kérdések tárgyalásába és a döntések előkészítésébe így különösen a szakbizottságok munkájába bevonni, a tagozatok szakmapolitikai rendezvényein időben történő meghívás esetén magukat képviseltetni, a véleménynyilvánítás lehetőségét számukra biztosítani, javaslataikra, észrevételeikre válaszolni.
4.6. A társadalom felé a nyitás és az állampolgárok bevonásának, a párttagsági belépések előkészítésének legszélesebb lehetősége.
4.7. A párttag és nem párttag szakemberek, támogatók, szimpatizánsok bevonásának, az együttműködésnek az egyik legfontosabb szerveződése, figyelembe véve valamennyi szakterületet átfogó mintegy 30 Tagozatunkat. A Párt és a Kormány a szakértő testületeit és szakértőit elsősorban a Tagozatokból választja illetve a szakmailag illetékes Tagozatokat bízza meg a döntés előkészítő majd hatásvizsgálati véleményezésekkel, javaslattételekkel. 2005.06.07 H:\Saját munkatársak\Várhalmi Antal\www.varhalmi.hu-2005-05-29\6.2.2.1.2.hatékonyabb tagozati szerevezés-működtetés- 2005-06-05.rtf 2
4.8. Az országos tagozat joga, hogy a párt infrastruktúráját igénybe vegye és az alapszabály előírásai szerint részt vegyen az országos testületek munkájában, illetőleg azokról rendszeres tájékoztatást kapjon; beadványára a megkeresett párttestületnek harminc napon belül válaszolnia kell.
4.9. Az országos tagozatok egy-egy képviselője a kongresszus tanácskozási jogú résztvevője.


5. A Tagozataink öntevékeny szerveződése (több, mint 30 Tagozat, talán kb. 5.000 fővel) jó példája a tagság (szakmai) igényének és tenni akarásának, nagy hiba ezt nem észrevenni és felkarolni, hiszen minden felülről jövő, hatalmi befolyásnál értékesebb és hasznosíthatóbb!

6. A Tagozatok működése, szervezettsége, tevékenysége igen különböző, ami szintén természetes, de szabályozható és így szabályozandó is, de közben lehet dolgozni és hasznosítani belőlük, amit és amennyire lehet! Vezessük be a tevékenységük, munkájuk, szervezettségük, eredményességük szerinti minősítésüket, kategorizálásukat, munkáljuk ki ezeket, de eközben dolgozzunk velük! Azért nem állok meg ennél a témánál, mert egyszerűen be kell vezetni, de ettől még a Tagozatok hasznosulása nem lesz hűde jobb, legfeljebb a súlyuk, szerepük, képviseleti jogaik lesznek eltérőek, amitől az MSZP nem lesz nyerőbb a társadalomban.

7. Átfedések is tapasztalhatók egyes Tagozatok működése, tevékenysége, stb között. Ennek megszüntetésére bevezethető egy kidolgozott szakmapolitikai kategóriarendszer, amely taxatíve felsorolja az Alapszabály könnyebben módosítható mellékleteként a létrehozható Tagozatokat, kezelve a meglévők autonómiáját, öntevékenységét is.

8. Célszerű lenne, hogy a Tagozatok részére egy alapszabályi mellékletben ügyrend vagy SZMSZ ajánlást is meghatározzunk, így megnyugodhatnánk, hogy a tagozati „burjánzást” megoldottuk és koncentrálhatnánk végre az igazi értékeik hasznosítására!

9. Felmerült, hogy a Tagozatokban lévők politikai (karrierista) ambícióikat valósítják meg, élik ki. A felvetés sajátos, hiszen egyrészt a munkában, az életben, így a pártban is szinte minden szinten és szervezeti egységben mindenki (politikai) ambícióit valósítja meg. Másrészt minden normális ember igénye valamilyen önmegvalósítás, sikerélmény keresés abban, amit csinál, hát akkor nem az értékelésünk irreális? Nem okosabb ezt is úgy kezelnünk pozitíven, hogy természetes az emberek egy részének igyekezete, akár előrejutási igénye, sőt igen hasznos, hogy a Tagozatokban, a politikai munkájuk során megismert emberek jó utánpótlási forrást képeznek a pártnak, ne féljünk, éljünk vele, mint ahogy most alig élünk ezzel!

10. A Választmányból való tagozati képviseletek látható kiszorítási igyekezete helyett sokkal okosabban, sokkal demokratikusabban vezessük, integráljuk, szervezzük, irányítsuk azt a talán 40.000 embert, tagjainkat, akik nem választási, hanem mozgalmibb jellegű pártot akarnak. A Tagozatok rendszeres tevékenységétől is mozgalmibb lesz már! Az a művészet, ha a 40.000 tagot megfelelően tájékoztatjuk, tájékoztatásokat kérjünk, megszervezzük azt, hogy mindenki fontosnak érezze magát, sőt a taglétszám, a szimpatizánsok, pártolók köre minél nagyobb legyen! Nem kell mást tenni csak érdekeket magas szinten, jó (tömeg)pszichológia, empátiás készséggel egyeztetni, hiszen minden az érdekviszonyok mentén mozog, de hát ezért vagyunk, nem? Nem gondolhatjuk komolyan, hogy ma már csak vagy elsősorban ideológiai elkötelezettségből, „hazaszeretetből”, „vezéreink csodálatától”, „teljesítményünktől elalélva” tudhatjuk magunkénak a meglévő és a jövőbeni tagságunkat, ma már sokkal több kell, amihez a 40.000-ben van a megoldáshoz szükséges szürke állomány csak meg kell keresni és rangján kezelni!

11. A szervezeti kozmetikázáson túlmenően a Tagozatok munkájának értelmet csak a Tagozatok működtetésére hivatott vezető szervezetek és személyek adhatnak (Kormány, Elnökség, Frakció, Választmány, Területi Szövetségek), például az alábbi operatív lehetőségekkel is:


11.1. Az elnökségi tagok között fel kell osztani a Tagozatokat menedzselés tekintetében.
2005.06.07 H:\Saját munkatársak\Várhalmi Antal\www.varhalmi.hu-2005-05-29\6.2.2.1.2.hatékonyabb tagozati szerevezés-működtetés- 2005-06-05.rtf
2005.06.07 H:\Saját munkatársak\Várhalmi Antal\www.varhalmi.hu-2005-05-29\6.2.2.1.2.hatékonyabb tagozati szerevezés-működtetés- 2005-06-05.rtf
3
11.2. A Frakció munkacsoportjait össze kell rendelni a tagozatokkal, a lehetséges együttműködést biztosítva
11.3. A kormányhivatalokat össze kell rendelni a Tagozatokkal a lehetséges együttműködés érdekében
11.4. teljesíthető megrendeléseket kell adni a Tagozatoknak(véleményezések, kidolgozások, hatásvizsgálatok, stb)
11.5. a Tagozatok önálló kezdeményezésit érdemben fel kell dolgozni, érdemi visszajelzésekkel
11.6. alkalmi szakértőket igényelni a Tagozatokból
11.7. költségvetés biztosítani a Tagozatoknak
11.8. a Tagozatokat szervezetten hasznosítani az utánpótlás biztosítására
11.9. felülvizsgálni a Választmány szellemi műhelyei és a Tagozatok közötti célszerűtlen konkurens helyzetet, átfedéseket
11.10. Szili Katalinnak a tagozatok hatékonyságának javítására szolgáló előző évekbeli kezdeményezését valakinek fel kellene vállalni és érvényesíteni (egy erre szolgáló levél a minta)
11.11. egyéb okosságok, melyek a 40.000 tagságban benne vannak!

 

Baja, 2005.06.05. Várhalmi Miklós (volt) választmányi tag
www.varhalmi.hu

 

 


Reklám:

Asztali nézet