MENÜ

Azt gondoljuk, hogy ez a vitaanyag még mindíg aktuális, sőt !!

Amit mi itt évekkel ezelőtt leírtunk, az ma a túlélés esélye.

Ez a folyamat a kapcsolat.hu oldalon a DEMOKRATIKUS KOALÍCIÓVAL
már az egész pártban elindult.

A MEGÚJULÁS ÚTJA

(A Szociáldemokrata Tagozat vitaanyaga 2007)

Mottó: „Gyurcsány, Hiller, Vitányi reformértékű gondolatainak – szellemi, erkölcsi, politikai – érvrendszerének közbeszéddé konvertálása szükséges és elengedhetetlen teendőnk.”

A baloldal jövőjének sorsa evolúciós képességének állapotától, a jobbító változtatás szándékának szilárdságától függ. A választások utáni politikai helyzet drámai változása önmagában is indokolttá teszi az önvizsgálatot, tevékenységünk elemzését, az emelkedő pályára állás lehetőségeinek kimunkálását.

Mindezek mellett tagozatunk számára külön kihívás a modern magyar szociáldemokrácia kritériumainak vitákban történő kialakítása; a párt hitelessége, szellemi energiáinak mozgósítása, identitásunk megszilárdítása érdekében.

Az a párt, melynek tagjai sorában elsorvad a színvonalas és demokratikus politizálás igénye és lehetősége, a politikai küzdelmeknek nem lehet alanya, csak tárgya; a politikai küzdelem statisztájává válik.

„ A demokratikus politizálás nélkülözhetetlen és fontos szereplője a pártpolitika, amelynek presztízse mostanra eléggé megtépázódott. De erre nem az a helyes válasz, ha rövid-távú előnyökre számítva úgy teszünk, mintha kikerülhető lenne a pártpolitika, hanem az, hogy javítjuk annak minőségét és ezáltal, társadalmi elfogadottságát.”  (Gyurcsány F. blog 2007. 04. 12.)

A kihívásokra választ kell adni. Pártunk jelentős személyiségei fontos dokumentumokban fogalmazták meg gondolataikat a megújulás lehetőségeiről. (Gyurcsány Ferenc: Szembenézés, Hiller István Az MSZP politikai stratégiája 2007- 2009, Vitányi Iván: A magyar szociáldemokrata charta.)

A szociáldemokrata tagozat célja

A megújulás útja című vitaanyag megfogalmazásával és megtárgyalásával az, hogy elfogulatlanul felmérje az országosan és Dunaújvárosban kialakult politikai helyzetet, okuljon az elkövetett hibákból és segítsen megteremteni a párt felemelkedésének esélyeit abból a célból, hogy:

  • csökkenjen a párt vezető fórumai és lokális szervezetei között (itt-ott) fellelhető gondolkodás-béli, értékrendi, információs és stiláris differencia,
  • vezetőink fontos és aktuális üzenetei mind szélesebb körökben ismertté és a közbeszéd aktuális témáivá váljanak,
  • a helyi politikai tevékenység színes, és tagjai számára vállalható legyen, mely meggyőződésünk szerint politizálási dinamizmusunk egyik fontos feltétele.

A MEGÚJULÁS SZÜKSÉGESSÉGÉNEK AZ OKAI

I. A politikai és gazdasági környezet változásai

1.      A társadalom valós lehetőségeivel való megkésett szembenézés, jelentős gyengülés az országos helyhatósági választásokon, a baloldal jelentős népszerűségvesztése, a szembesülést követő tehetetlenség érzése.

2.      A jobboldal erősödő radikális populizmusa, összejátszása a szélsőjobboldallal, a konszenzusos politizálás teljes ellehetetlenülése. A szélsőjobb térnyerése, agresszivitásuk, társadalmi veszélyességük erősödése. Az „őszödi” beszéd végletes és félremagyarázott jobboldali interpretációja.

3       A megszorító intézkedések életszínvonal-csökkentő hatása és a reformok kapkodó, sokszor átgondolatlan bevezetése és rossz kommunikációja miatt kialakult a társadalmi méretű elégedetlenség. A baloldal érvelése erőtlenül és ad hoc módon zajlik, ezért társadalmi befogadottsága nem meggyőző.

4.      A szociáldemokrácia eszmeiségének, értékrendjének, progresszivitásának a valóságos tartalma a párton belül (és persze azon kívül még inkább) gyakran félreértett, esetleg félreértelmezett és  háttérbe szorított.

5.      Múltunk rendkívül gazdag baloldali, illetve rokon szellemiségű személyiségekben (politikusok, művészek, tudósok, gondolkodók, írók, költők stb.). Gondolataik nyílt felvállalása, terjesztése, az e személyiségek által képviselt szellemi és erkölcsi tőke hasznosítása csak ritkán valósul meg.

6.      Viszonyunk 1956-hoz és Kádár Jánoshoz, illetve a nevével fémjelzett történelmi időszakhoz a hallgatások és lappangó feszültségek senkiföldje, a „pártérdek” szabta kommunikációs aknazár terepe. Pedig a megemésztetlen problémák egyetlen politikai erő egységét sem biztosítják tartósan, arról nem beszélve, hogy hiteles politikai identitásunk kialakításának milyen nagymértékben gátolója. Ideje lenne a  „fekete-fehér” történelemszemléletnek sorainkban is véget vetni. Szubjektivizmus, ismerethiány, világnézeti konzervativizmus és vaskos általánosítgatások gátolják görcseink feloldását, valamint az, hogy nem érezzük a késztetést, hogy visszatérjünk a párt megalakulásakor lezajlott öntisztító, katartikus reformfolyamathoz. Megjelent egy új, baloldalon belüli kiegyezés igénye.

7.      A rendszerváltásban betöltött szerepünk részben feltáratlan, részben elfeledett, ellenfeleink pedig bagatellizálják, vaskos hazugságokkal igyekeznek megfosztani bennünket attól az erkölcsi-politikai tőkétől, amely jogosan illetne meg bennünket is e jelentős történelmi folyamatban kifejtett erőfeszítéseinkért.

8.      Nemzetfogalmunk, korszerű hazafiságeszményünk közhely szinten funkcionál, tartalma indokolatlanul tisztázatlan, hazaszeretetünk nem kellő határozottsággal nyilvánul meg.

9. Európai Uniós szerepünk, az Uniótól elvárt jövőképünk, az ezzel kapcsolatos terveink és koncepcióink nem képezik részét politikai vitáinknak, miközben hovatovább ezek kvázi belpolitikai jelentőségűvé válnak.

10.     Határon túli nemzetrészeinkkel kapcsolatos viszonyrendszerünk a „nagypolitika” kizárólagos terrénuma, holott súlyánál, erkölcsi, érzelmi hatásainál, jövőformáló szerepénél fogva szociáldemokrata tagozatunkban és pártunkban vitáink részét kellene képezniük.

 

II. A helyi politikai erőtér jelentős átalakulása

1.      Elvesztettük a helyi önkormányzati választásokat. Bizonytalan kimenetelű és számunkra kedvezőtlen „kettős hatalom” alakult ki az önkormányzati testületben, gyakorlatilag ellenzéki szerepkörbe kerültünk.

2.      A civil szervezetek egy része eleve FIDESZ indíttatású, más részük szimpátiáját elveszítettük. Kapcsolatot kell létesítenünk a politikailag nem elkötelezett szervezetekkel. Ehhez azonban imázsunkat hitelesebbé, markánsabbá kell alakítanunk.

3.      A vereség okait nem elemeztük elég mélyrehatóan, nem néztünk szembe őszintén hibás döntéseinkkel és helytelen módszereinkkel. A szükséges változtatások irányát, a megteendő lépések egymáshoz kapcsolódó logikus láncolatát még nem munkáltuk ki, azaz hiányzik az elkövetkező éveket meghatározó stratégiánk. Inkább csak – mint eddig is gyakran – sodródunk, nem alakítjuk, inkább elszenvedjük az eseményeket.

4.      A párt helyi működése politikai és stílusbeli szembenállást mutat (véleményünk szerint) a felső vezetés szándékaival, deklarált elképzeléseivel szemben.

5.      A helyi pártszervezet strukturális és működési problémáit, az egyre lanyhuló lelkesedés okait nem vizsgáltuk kellő és elfogulatlan önkritikával és bátorsággal. A pártélet formalizálódása, a politikai érvrendszer elsekélyesedése egy demokratikus párt számára vállalhatatlan!

 

A MEGÚJULÁS SZINTEREI

I. Változtatások

  1. Úgy látjuk, a pártszervezet működése vontatottan mozdul a dinamizálás irányába, ezért tagozatunk konstruktív és progresszív tevékenységével kíván példát mutatni egész párttagságunk számára. Más formák és munkamódszerek alkalmazása – tagozat, klub, műhely - lehet a megújult pártmunka alapja.
  2. Feladatunk a bekapcsolódás a várospolitikai  tervek, koncepciók kidolgozásába, a város jövőképének, fejlődési stratégiájának kialakítása a mindennapi politika szintjén, szakmai műhelymunka jelleggel. A szociáldemokrata tagozat számára szükségszerűen aktuális és permanens teendő városunk jövőképének fejlődési trendjeinek formálása, konstruktív viták révén történő gazdagítása. Váljunk jövőorientált párttá!
  3. A lakosság valóságos és teljesíthető igényei alapján új prioritásokat kell megfogalmaznunk városunk működésével kapcsolatban. Ehhez kell igazítanunk stratégiánkat és taktikánkat. Folyamatosan értékeljük – az összegyűjtött tények, adatok alapján – a városi döntések létrejöttének körülményeit.
  4. Mérjük fel párttagjaink „hadrafoghatóságának” szintereit, szakértelmük, képességeik sokféleségét, hogy a sok jóindulatú segítőkészség realizálódjon, a szellemi tőkénk megfelelően kamatozzon. Az új reform-baloldaliság szellemiségének sugárzására égető szükség van, hogy újra hitelesek, meggyőzőek és progresszívek lehessünk!
  5. A helyi pártszervezet sok értékes, baloldali elkötelezettségű tagot vesztett az utóbbi időben. Lehet, hogy eltávolodásukban a pártmunka minősége, illetve a pártvezetés koncepciója is hibás volt. Érdemes lenne eltávolodásuk okait feltárni (pl.: kérdéslistával, interjúkkal, elemzéssel) és az arra érdemesekkel új kapcsolatot kialakítani.
  6. Modern módszereket kell alkalmazni, hogy az elemzések szakszerűek legyenek. Új színtereket kell létrehozni a tisztességes tájékoztatás, tájékozódás és meggyőzés érdekében (p.: internetes honlap, blog, fórum, klub, érték- és módszertár).
  7. Folyamatosan összehangolt kommunikációs (PR) eszközök alkalmazásával válaszolunk az új, városi kihívásokra. Állandó feladatunk: a párt szellemi arculatának, szociáldemokrata jellegének fejlesztése, gazdagítása, korszerűsítése.
  8. Tegyük világossá párttagjainknak és törzsszavazóinknak a jelenlegi helyzet kialakulásának okait és a reformok bevezetésének szükségességét! (l. fórumtémák).
  9. Hatékonyabban és megújítva kell alkalmazni a hagyományos baloldali módszereket és eszközöket (tervezett kampányok, mobil eszköztárak, belső információs rendszer).
  10. Szervezzük újjá szolidaritási alapon kapcsolatainkat és együttműködésünket a szakszervezetekkel és egyéb érdekvédelmi szervezetekkel!

II.  Fórumtémák

1. A szociáldemokrácia (eszmék és hagyományok)

  • A nemzetközi szociáldemokrácia útjai és a szociáldemokrata charta
  • A magyar szociáldemokrata mozgalom útja 1948-ig
  • Szociáldemokraták és kommunisták  Magyarországon
  • A pártegyesüléstől a forradalomig
  • Szociáldemokrácia és a kádárizmus
  • Szociáldemokrata kísérletek a rendszerváltozás után

2. Miért van szükség a reformokra ( „A mai Magyarország szabad és igazságtalan”)

  • A reformok szükségességéről általába
  • A legfontosabb reformok (egészségügyi, oktatási, államigazgatási)

3. Nemzetpolitika: Újraegyesített nemzet

  • A nemzet újraegyesítésének politikája
  • Jogkiterjesztő és befogadó politika
  • Hazánk és a határon túli kisebbségek

4. Nemzeti egység – európai egység

  • A kultúrák kölcsönhatása az EU-ban
  • A kisebbségek védelme
  • Az Unió felépítése és működése

5. Társadalom és állam

  • Állam és állampolgár
  • Az állam és a magángazdaság
  • Baloldali társadalompolitika – jóléti állam

6. Állam - régió - kistérség - települési önkormányzat

  • Megye és régió
  • Feladat- és forrásmegosztás
  • A helyi önkormányzatok szerepe és működése

7. Zöld rendszerváltás

  • Az állam feladatai a környezetvédelemben
  • Környezet és energiaforráso
  • Környezetvédelem és a zöld szervezete
  • Egészséges életmódra nevelés

-  x  -

A vitaanyag, a mottóban említett vezetők írásainak, valamint az MSZP kongresszusi dokumentumokból, a témához illeszkedő részek felhasználásával, a tagozat megbízásából készült.

Dunaújváros, 2007. november 14.

 

 

 


Reklám:

Asztali nézet